Üdvözli a Vertebra Alapítvány

Évente több ezer, főként serdülő gyermeknél diagnosztizálnak gerincferdülést. Az ismert gyógymódok testileg és lelkileg is megterhelők lehetnek a gyerekeknek, ezért jelent nagy segítséget számukra a Vertebra Alapítvány tevékenysége, amely már több évtizede elérhető.
Ehhez a munkához kérjük az Ön segítségét személyi jövedelemadója 1 százalékának felajánlásával.

Többet szeretnék tudni
Segíteni szeretnék

Alapítványunk főként edukációs tevékenységgel, valamint közösségi programokkal könnyíti meg a gerincferdüléssel élő gyermekek és családjuk életét. Munkánk során információval, pszichésen és – a közösségi programok révén – a nem-vagy-egyedül érzésével támogatjuk a gerincferdüléssel élőket.

Programok és táborok

Évente több alkalommal szervezünk táborokat, ahová az ország minden tájáról várjuk a fűzőt viselő, műtétre váró és gerincműtött gyermekeket. Rendszeresen szervezünk szülőcsoportokat és családi napokat, amelyek lehetővé teszik az érintett sorstársak találkozását, a tapasztalatok cseréjét.

Műtét: szervezés és felkészítés

Együttműködünk a műtéteket végző klinikák szakembereivel, és az operációra felkészítő beszélgetéssel várjuk a pácienseket, gyermek esetén az egész családot. Meggyőződésünk, hogy információval, tudatos készüléssel csökkenthető a feszültség ebben a nehéz helyzetben, és számos más kezdeményezésünk is az érzelmi támogatást célozza.

Lelki támogatás

Betegsegítő tevékenységünkbe alkalmanként más segítő szakembereket is bevonunk. Időnként különleges lehetőségekkel oldjuk a kezelés érzelmi nehézségeit: ilyen például a Korzettben is stílusosan program vagy a Gerincműtét testközelből című dokumentumfilmünk.

A gerincferdülésről

Gerincferdülésnek vagy más néven scoliosisnak a gerinc oldalirányú elgörbülését és a tengelyle körüli elcsavarodását nevezzük. A betegség szemmel látható jele lehet az aszimmetrikus váll, az egyik oldalon előemelkedő lapocka, vagy ha a derék íve nem egyforma a törzs két oldalán. Magyarországon százból négy, főként 10–18 év közötti gyereket érint. Lányoknál kétszer gyakrabban fordul elő, vagyis minden hetedik magyar kislánynak van valamilyen mértékű gerincferdülése.

A gerincferdülés kezelési lehetőségei

A kezelés módját többek között a gyermek életkora és a gerincferdülés mértéke határozza meg. Minden esetben egyedi, személyre szabott orvosi döntések szükségesek a terápiához.

Enyhe gerincferdülés és még fejlődő csontozatú gyermekek esetén a terápiát az egyedi, háromdimenziós gyógytorna jelenti. A hetente legalább 4-5 alkalommal előírt mozgásforma végzése komoly kihívást jelenthet a gyermekeknek, amit nem könnyű megszokniuk és elfogadniuk.

Komolyabb görbület esetén fűző (korzett) viselését írja elő a szakorvos. A gyerekek legtöbbször ellenállnak, és elutasítják a kényelmetlen, műanyag segédeszközt. Az érintett családoknak komoly megmérettetést jelent ez a helyzet, hiszen a többnyire kamaszkorú páciensek kortárs közösségbe illeszkedését és a szülő-gyerek kapcsolatot is megterheli a feszültség és az érzelmi nehézségek.

A súlyos gerincferdülés megoldásaként a gerinckorrekciós műtét jön szóba. Az érintett gyerekek és szüleik, valamint a felnőtt páciensek is lehetőséget látnak a műtéti kezelésben, ennek ellenére nagyon nagy teher az érintetteknek, hogy szembenézzenek a hosszú, kockázatos beavatkozással. Növeli a nehézségeket, hogy a területen kevés az elérhető szakember, emiatt a műtétre időnként nagyon sokat kell várni, miközben a páciens állapota tovább romolhat.

Mi történik, ha nem kezelik a gyermek gerincferdülését?

A nem időben kiszűrt vagy nem (megfelelően) kezelt gyermekkori gerincferdülés súlyosbodhat. Egy szinte még alig észrevehető, enyhébb állapotból a pubertáskori növekedés során látványos deformitás alakulhat ki, amelynek a kezelése már jóval nagyobb kihívást jelent. A súlyosabb állapot, ami jelentősebb testi elváltozással is jár, az érintett gyermek pszichés fejlődésére, önértékelésére is negatívan hat.

Gyakori tévhitek a gerincferdülésről

Tévhit
Tény
A nehéz iskolatáska okozza gerincferdülést.
TÉNY
Sem az egyik oldalon viselt iskolatáska, sem az egyoldalú sportok...
Sem az egyik oldalon viselt iskolatáska, sem az egyoldalú sportok – pl. tenisz – nem okoznak gerincferdülést.
A „Húzd ki magad!” felszólítással elkerülhető a gerincferdülés kialakulása.
TÉNY
A gerincferdülés speciális formáját, a Scheuermann-betegséget...
A gerincferdülés speciális formáját, a Scheuermann-betegséget gyakran összekeverik a tartáshibával. Ám amíg tartási probléma esetén a gyermek akaratlagosan képes kihúzni magát, korrigálni a tartását, addig a Scheuermann-kór okozta elváltozások ezt nem mindig teszik lehetővé. Fontos, hogy szakorvosi vizsgálat tisztázza a diagnózist: a hanyagtartás nem ugyanaz ugyanis, mint a gerincferdülés.
Az úszás segít megelőzni vagy gyógyítani a gerincferdülést.
TÉNY
Az úszásnak számos jótékony mozgásszervi hatása van, de nem...
Az úszásnak számos jótékony mozgásszervi hatása van, de nem terápiája a gerincferdülésnek. A gerincferdülés korrekciója kizárólag a háromdimenziós, speciális gyógytornától, a fűzőtől vagy a műtéttől várható.
A gerincferdülés kizárólag a serdülőket érinti.
TÉNY
Bár a gerincferdülés leggyakrabban pubertáskorban jelentkezik...
Bár a gerincferdülés leggyakrabban pubertáskorban jelentkezik, létezik a kisgyermekkorban megjelenő típusa is. Mivel a betegség kialakulásában genetikai faktor is szerepet játszik, érdemes azokban a családokban fokozottan figyelni a gyermek hátát, ahol a szülők vagy a testvér érintett.
Ha sportol a gyerek, nem lesz gerincferdülése.
TÉNY
A gerincferdülés kialakulásának oka tudományosan még nem tisztázott...
A gerincferdülés kialakulásának oka tudományosan még nem tisztázott. Sok ok együttes szerepét feltételezik, de ezeknek egy része még felderítésre vár. Mivel nem tudjuk, mi a gerincferdülés kialakulásának az oka, így azt sem megelőzni nem lehet, és a sport sem véd meg a gerincferdülés esetleges kialakulásától.
Majd kinövi a gyermek.
TÉNY
A gerincferdülés nem nőhető ki. Bár bizonyos típusú gerincferdülés...
A gerincferdülés nem nőhető ki. Bár bizonyos típusú gerincferdülés az életkor előrehaladtával sem romlik, és sokszor panaszt sem jelent, de az esetek egy része rosszabbodik, és kezelés nélkül súlyos gerincdeformitáshoz vezet, ami az életminőségre is negatív hatással van. A diagnosztizált gerincferdülés a pubertáskor végéig rendszeres szakorvosi vizsgálatot igényel, és ettől függ a szükséges kezelés.

Így segíthet

Adója 1 százalékának felajánlásával most a gerincferdüléssel élő gyermekek és felnőttek számára nyújthat segítséget. Az 1 százalékból befolyt összeget teljes mértékben, száz százalékban az érintett családok megsegítésére, az ezt lehetővé tévő munkára fordítjuk.

A Vertebra Alapítvány 1% adószáma: 19650500-1-43

Segítségét előre is köszönjük.

Amennyiben megfontolja a Vertebra Alapítvány 1%-os támogatását, kérjük, töltse le információs anyagunkat a május 21-i adóbevallási határidő előtt.

Letöltöm az 1%-os tájékoztatót